Pamiętaj – fundament to podstawa!
Do wykonania płyty fundamentowej należy:
1. wybrać ok 40cm ziemi (humusu – czarnej ziemi),
2. wsypać i ubić ok. 30cm piasku,
3. wyłożyć folię budowlaną do uzyskania izolacji poziomej,
4. ułożyć zbrojenie drutem fi 6-8 oczkiem 15-25cm (najlepiej dołem i górą ale jedna dołem też może być),
5. grubość ławy 15-25cm, beton minim. B20, po wylaniu pielęgnować!
Dobrze jak finalnie ława wystaje minimum 5cm z ziemi – wtedy przy ulewie woda się nie dostanie do środka.
Dla obiektów w których nie zakłada się ogrzewania zimą nie jest wskazana izolacja termiczna (np styrodur) pod ławę, gdyż bez izolacji termicznej ziemia w gorące dni będzie nam przyjemnie schładzać wnętrze obiektu a w zimę grzać.
PS: Jest to propozycja wykonania płyty fundamentowej – w sytuacji gdy mamy problematyczną ziemię lub obsuwający się nierówny teren, dużą różnicę terenu, warto zasięgnąć porady fachowca lub projektanta .
UWAGA!
Podłoże wykonane z kostki brukowej to różne problemy:
1. Kostka jako niejednolity, nie monolityczny element ma tendencje do niekontrolowanego opadania, obsuwania się – powstają wtedy szpary które są trudne do opanowania lub niemożliwe do uszczelnienia.
2. Przez szczeliny między kostką a kostką, przedostaje się wilgoć z ziemi, która jest niepożądana i trudna do opanowania – można tu zastosować folię i maty (puzle) ale cena jest wysoka.
3. Szczeliny między kostką a ścianą są trudne, lub niemożliwe do uszczelnienia – wtedy po deszczu wewnątrz budynku pojawiają się na podłodze zacieki wody – nie wygląda to ładnie.
4. Przymocowanie budynku do kostki żeby mógł oprzec się porywom wiatru jest mało-wystarczalne – wymagane jest wtedy dodatkowe mocowanie do gruntu poprzez np. wkręty do ziemi – dodatkowy koszt.
5. Jak się już ma kostkę to wymiana na płytę fundamentową to koszt o połowę mniej gdyby się jej nie miało, a dla budynku do 35m2 jest to ok. 2500zł, – niewiele jak na koszt całej inwestycji.
6. Dla jak najlepszego ograniczenia przedostawania się do wewnątrz budynku wody wskazane jest wysuniecie podstawy budynku (fundamentu) powyżej kostki o minimum 2-3cm.
nieszczelna kostka nierówna kostka i nieszczelność nawiercanie wkrętów do ziemi rozwiązanie na wilgoć mata po ułożeniu uszczelnia ale droga układanie specjalnej maty obsunięcia kostki z reguły pojawiają się po latach zapadnięcia kostki