Budowa garażu na kostce brukowej to różne problemy – warto je poznać.
- Kostka jako niejednolity, nie monolityczny element ma tendencje do niekontrolowanego opadania, obsuwania się – powstają wtedy szpary które są trudne do opanowania lub niemożliwe do uszczelnienia.
- Przez szczeliny między kostką a kostką, przedostaje się wilgoć z ziemi, która jest niepożądana i trudna do opanowania – można tu zastosować folię i maty (puzle) ale cena jest wysoka.
- Szczeliny między kostką a ścianą są trudne, lub niemożliwe do uszczelnienia – wtedy po deszczu wewnątrz budynku pojawiają się na podłodze zacieki wody – nie wygląda to ładnie.
- Przymocowanie budynku do kostki żeby mógł oprzeć się porywom wiatru jest mało-wystarczalne – wymagane jest wtedy dodatkowe mocowanie do gruntu poprzez np. wkręty do ziemi – dodatkowy koszt.
- Jak się już ma kostkę to wymiana na płytę fundamentową to koszt o połowę mniej gdyby się jej nie miało, a dla budynku do 35m2 jest to ok. 2500zł, – niewiele jak na koszt całej inwestycji.
- Dla jak najlepszego ograniczenia przedostawania się do wewnątrz budynku wody wskazane jest wysuniecie podstawy budynku (fundamentu) powyżej kostki o minimum 2-3cm.
wnętrze po deszczach przenikanie wody do środka z czasem różne zapadliska teren opada układanie puzlii na kostkę ułożone puzle mocowanie budynku na kostce poprzez wkręty do gruntu